Legendaarisen hip hop -duo Salt-N-Pepan ja Universal Music Groupin välinen oikeuskiista on saanut uuden käänteen, kun levy-yhtiö jätti valitustuomioistuimelle vastauksensa kaksikon tekijänoikeusvalitukseen.
UMG vaatii, että tammikuussa annettu päätös, jossa Salt-N-Pepan kanne hylättiin, pidetään voimassa. Kiistan keskiössä ovat edelleen kaksikon mahdollisuudet saada takaisin oikeudet vanhaan tuotantoonsa.
Levy-yhtiön mukaan Cheryl James ja Sandra Denton eivät ole koskaan itse siirtäneet tekijänoikeuksiaan, joten heillä ei myöskään ole oikeutta purkaa niihin liittyviä sopimuksia. UMG:n mukaan vuoden 1986 sopimuksen allekirjoitti musiikkituottaja Hurby “Luv Bug” Azorin yhtiö, joka siirsi oikeudet edelleen Next Plateau Recordsille.
Salt-N-Pepan asianajajat ovat puolestaan vedonneet siihen, että kaksikon allekirjoittama sopimus muodosti käytännössä oikeuksien luovutuksen. UMG kiistää tämän ja väittää asiakirjan olevan vailla viittauksia tekijänoikeuksien siirtoon.
Erityisen keskeiseksi asiassa on noussut remix-versio kappaleesta “Push It”. UMG:n mukaan remixit ovat erillisiä teoksia, joita voidaan hyödyntää myös mahdollisen oikeuksien palauttamisen jälkeen. Levy-yhtiö korostaa, että juuri remix-versio on kappaleen kaupallisesti merkittävin julkaisu.
Oikeuskiistan aikana Salt-N-Pepan varhaista katalogia ei ole voitu suoratoistaa Yhdysvalloissa. Asiakirjojen mukaan kaksikon musiikki tuotti kuitenkin ennen kanteen nostamista noin miljoonan dollarin verran tuloja viiden kuukauden aikana.
Salt-N-Pepa on palkannut valitustaan johtamaan viihdejuristi Richard Buschin, joka tuli tunnetuksi muun muassa Blurred Lines -tapauksesta. Lisäksi kaksikko on saanut tukea useilta musiikkialan järjestöiltä.






