New York -pioneeri Rakim piti keskiviikkona 21. toukokuuta valmistujaispuheen arvostetussa Peabody Conservatoryssa, joka on osa Johns Hopkinsin yliopistoa. Tilaisuudessa hänelle myönnettiin sekä kunniatohtorin arvonimi että Peabody-mitali merkittävistä ansioista amerikkalaisen musiikin ja tanssin hyväksi. Kyseessä on instituutin korkein kunnianosoitus.
“Rakim aloitti uransa teini-ikäisenä ja on vuosikymmenten ajan ollut menestynyt esiintyjä, viihdyttäjä ja kulttuurinen vaikuttaja”, totesi Peabody-instituutin dekaani Fred Bronstein. “Valmistuvat opiskelijamme tulevat varmasti saamaan inspiraatiota hänen sanoistaan ja elämänpolustaan.”
Rakim puhui sekä kandidaatti- että maisterivaiheen valmistujaisissa. Peabody Conservatory aikoo samalla käynnistää syksyllä 2025 uudenlaisen hip hop -painotteisen kandidaattitutkinnon.
Rakimista tuli samalla ensimmäinen räppäri, jolle tämä palkinto on koskaan myönnetty. Aiemmin sen ovat saaneet muun muassa Stevie Wonder, Quincy Jones, Misty Copeland, Herbie Hancock, Yo-Yo Ma ja Ella Fitzgerald.









