J-Diggs tuomittiin kymmeneksi vuodeksi vankeuteen!

Kalifornia-räppäri J-Diggs on saanut kymmenen vuoden vankeustuomion Oklahomassa. Tuomio liittyy toukokuussa 2020 tehtyyn liikennepysäytykseen Catoosan lähistöllä, jossa poliisi löysi hänen autostaan yli 1,8 kiloa kannabista sekä 11 745 dollaria käteistä.

Oikeus totesi J-Diggsin marraskuussa syylliseksi neljään marihuanaan liittyvään rikokseen. Tuomion antoi tuomari Stephen R. Pazzo 16. joulukuuta. Apulaissheriffi Ron Walker kertoi havainneensa huumausaineen hajun välittömästi. Hänen mukaansa marihuanan tuoksu oli havaittavissa ajoneuvosta jo takapuskurin kohdalta ennen kuin hän ehti edes tervehtiä kuljettajaa.

J-Diggs sai neljän vuoden vankeustuomion kolmesta eri syytekohdasta, jotka koskivat huumausaineen hallussapitoa myyntitarkoituksessa, salaliittoa jakeluun sekä hallussapitoa ilman Oklahoman edellyttämää lääkekannabiksen veromerkintää. Nämä tuomiot suoritetaan samanaikaisesti. Lisäksi hänelle määrättiin kuusi vuotta vankeutta huumausainerikoksella hankittujen varojen hallussapidosta.

Rogersin piirikunnan syyttäjä Matt Ballard painotti hallussa olleen määrän merkitystä. Hänen mukaansa neljän paunan kohdalla on selvää, ettei kyse ole henkilökohtaisesta käytöstä vaan myyntiin tarkoitetusta huumausaineesta.

J-Diggs on julkaissut musiikkia vuodesta 2003 lähtien ja hän kutsuu itseään edesmenneen Mac Dren Thizz Nation -kollektiivin presidentiksi. Mac Dre oli keskeinen hahmo Bay Arean hyphy-liikkeen synnyssä.

Räppärillä on ennestään useita törkeitä rikostuomioita aseisiin ja huumeisiin liittyen. Hän on istunut aiemmin myös kymmenen vuoden vankeustuomion pankkiryöstön suunnittelusta. Valamiehistö esitti alun perin 18 vuoden rangaistusta, mutta tuomari päätyi lievempään kymmenen vuoden kokonaisuuteen.