Keefe D, oikealta nimeltään Duane Davis, joutui oikeudessa jälleen huomion keskipisteeseen, kun valamiehistölle esitettiin hänen vuonna 2008 antamaansa poliisikuulustelua, jossa hän puhui Sean “Diddy” Combsin ja Suge Knightin välisistä jännitteistä.
Hänen mukaansa Diddy oli palkannut ympärilleen Navy SEAL -taustaisia turvamiehiä, koska pelkäsi Death Row Recordsin perustaja Suge Knightia. Tästä huolimatta Diddy olisi hänen mukaansa halunnut myös South Side Crips -jengin jäseniä suojakseen, koska uskoi heidän olevan valmiimpia käyttämään väkivaltaa tarvittaessa.
Keefe D kertoi poliisille myös tilanteesta Hilton-hotellissa ennen 2Pacin murhaa. Hänen väitteensä mukaan Diddy puhui siellä haluavansa 2Pacin ja Suge Knightin kuolevan ja oli valmis maksamaan heidän tappamisestaan. Keefe D kertoi poliisille myös Diddyn luvanneen miljoonan dollarin palkkion 2Pacin ja Suge Knightin tappamisesta.
Oikeudessa kuultiin lisäksi Keefe D:n voimakas purkaus viranomaisia kohtaan. Hän syytti poliisia ja syyttäjiä vuosien mittaisesta painostuksesta ja väitti joutuneensa pahoinpidellyksi sekä vankilassa että poliisin toimesta. Lisäksi hän kertoi perheensä joutuneen turvallisuusuhan kohteeksi, koska heidän kotiosoitteitaan olisi levitetty julkisuuteen. Perhe on tämän vuoksi muuttanut salaiseen paikkaan.
Keefe D:tä syytetään yhdestä murhasta liittyen 2Pacin syyskuussa 1996 tapahtuneeseen ampumiseen. Syyttäjän mukaan hän järjesti kostoksi tehdyn hyökkäyksen sen jälkeen, kun 2Pac ja tämän seurue olivat ottaneet yhteen hänen veljenpoikansa Orlando “Baby Lane” Andersonin kanssa MGM Grand -hotellissa.
Keefe D on kiistänyt syytteen. Jos hänet tuomitaan syylliseksi, häntä uhkaa elinkautinen vankeusrangaistus.






