Koti Toimituksen valinnat Biggien kuolinpesä kiistää Diddy-dokumentin väitteet!

Biggien kuolinpesä kiistää Diddy-dokumentin väitteet!

Netflixin uusi dokumentti “Sean Combs: The Reckoning” on herättänyt runsaasti keskustelua, jonka yksi kiistanalaisimmista väitteistä koski edesmenneen Biggien kuolemaa.

Bad Boy Recordsin perustajiin kuuluva Kirk Burrowes väitti dokumentissa, että hautajaiskulut olivat niin suuret, ettei Diddy olisi halunnut maksaa niitä itse ja olisi yrittänyt siirtää kustannukset Biggien kuolinpesälle. Väite on herättänyt paljon kohua, mutta Biggien omaisuuden hallinnoija Wayne Barrow kiisti sen jyrkästi. Barrow välitti viestin Loren Lorosan kautta ja totesi The Breakfast Clubin haastattelussa, että väite on valheellinen, eikä rojalteissa koskaan näkynyt merkintää hautajaiskuluista.

Burrowes vihjasi dokumentissa myös, että ennen Biggien kuolemaa hän olisi ollut neuvotteluissa levysopimuksesta Bad Boy Recordsin kanssa ja että se olisi mahdollisesti liittynyt räppärin kuolemaan. Barrow kuitenkin kiisti tämän ja kertoi, että sopimusneuvotteluja ei ollut käynnissä, koska “Life After Death” oli jo valmis.

Dokumentti on herättänyt muitakin kiistoja. Diddyn lakimiesten mukaan joitakin elokuvan kohtauksia oli saatu luvattomasti ja he ovat vaatineet sen poistamista Netflixistä.

“Sean Combs: The Reckoning” on nyt katsottavissa Netflixissä ja sen trailerin voit katsoa alta.